YUTULABİLİR MİDE BALONU

Yutulabilir Mide balonu ameliyat ve endoskopik işlem gerektirmeden sadece kapsülün bir bardak su ile yutulmasıyla uygulanan bir zayıflama yöntemidir.
Özel Hatem Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Arslan, yutulabilir mide balonu uygulamasının hastanemizde başarıyla yapıldığını belirtti.

Yutulabilir mide balonu nasıl uygulanır?

Midenin dundus denilen giriş bölümünü doldurarak, mideden salınan açlık hormonunu azaltması; mekanik olarak da yemeklerin mideye girişinde engel yaratarak tokluk hissi yaratması esasına dayanır. Güvenli ve risk düzeyi çok düşük olan balon, işlevini tamamladıktan 4 ay sonra vücut dışına kendiliğinden atılmaktadır.
Balonun midede doğru yere yerleştirilmesi etkinliğini belirler. Bu sebeple Hekimin tecrübesi ile doğru orantılı olarak bu etkinlik artar.
Bölgemizde ilk olarak hastanemizde uygulanmaya başlayan yöntem iki yüzü aşkın hastada başarı ile uygulanmıştır.
Yutulabilir mide balonunun uygulaması, su yardımıyla bir kapsülün yutulması esasına dayanır. Böylelikle  Hastamıza su ile ucunda ince bir kablo olan bir kapsülü yutturuyoruz. Kablodan mide balonunu sıvı ile doldurarak şişiriyoruz. Akabinde kabloyu çekerek koparıyoruz. İşlem bitiyor.
Hastalarda bazen ya balonu yutamazsam gibi bir endişe olabilmektedir. Ancak çok iyi bilinmelidir ki hastaların çok büyük bir kısmı bu balonu zorlanmadan yutabilmektedir.
Nadiren de olsa balonu kendisi yutamayan hastalarda balonun hekim tarafından kolayca yutturulması sağlanmaktadır.

yutulabilir mide balonu

Yutulabilir mide balonu ile kilo kaybı nasıldır?

Mide balonu sayesinde vücut ağırlığının %15-20 si ,4 ayda yirmi, yirmi beş kilo verilebilmektedir.  Hastanemizde bu işlem   başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.  Bir hastamız 99 kilo idi. Yutulabilir mide balonunun sayesinde 38 kilo verdi. Kilo vermek bir nevi de hastanın uyumuyla doğru orantılıdır. Mide balonu midenizi dolduruyor, siz de yiyemiyorsunuz. Böylelikle diyetinizi daha uyumlu ve konforlu yaparak  zayıflamış oluyorsunuz.
Yutulabilir mide balonunun midede kalış süresi 4 aydır. 4 ay sonra doğal yollarla yani dışkıyla mideden atılmaktadır. Eğer , 3 aydan önce atılırsa tekrar yenisi ücret alınmadan uygulanır . Oldukça ince üretilmiş balonun vücuttan atılması çoğu kişi tarafından hissedilmez.

Yutulabilir mide balonu uygulamasının avantajları nelerdir ?

Çok avantajlı ve konforlu bir uygulamadır.  Endoskopik değildir.  Anestezi uygulanmaz.10 dakikalık bir işlemdir.  Tekrar balonu endoskopik olarak çıkarma işlemi yapılmaz. Kişi işlem sonrası hemen rahatlıkla sosyal hayatına dönebilmektedir. Endoskopik mide balonuna göre yan etkileri çok azdır. Bu yan etkiler; mide krampları, mide ağrıları, öğürme hissi, bulantı, kusma diyebiliriz. Yutulabilir mide balonu uygulayıp ta, 3 -4 günden daha uzun süre yan etki yaşayan hiçbir hastamız olmadı.

yutulabilir mide balonu

Yutulabilir mide balonu çıkarıldıktan sonra kilo alımı başlar mı?

Mide balonunun amacı sadece kilo kaybı sağlamak değil aynı zamanda balonun yerleştirildiği ilk günden itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığının balon yokken de devam ettirilebilmesini sağlamaktır. Böylelikle mevcut kilonun korunması sağlanmakta ve geri kilo alımını önlemektir.
Yutulabilir mide balonunun sonuçlarından çok memnunuz. Meslektaşlarımıza, hastane çalışanlarımıza, akrabalarımıza uyguladık. Zayıflamaya yardımcı yeni bir yöntemdir. Özel Hatem Hastanesi’nde başarıyla 2 Yıldır uygulanmaktadır.

https://www.hatemhastanesi.com.tr/doktor/selcuk-arslan/

Randevularınız için tıklayınız  https://online.hatemhastanesi.com.tr/randevu