Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Beslenme

Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Merve Aytaç Kılınç yutulabilir mide balonu sonrası beslenme yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Yutulabilir mide balonu; midede kapladığı hacim sayesinde porsiyonda küçülme, az yemek yeme ihtiyacı, daha uzun süreli tokluk hissi ve bunlarla birlikte kilo kaybına yardımcı olur.

Yutulabilir mide balonunda beslenme aşamalı olarak gerçekleşir. Mide balonunu yuttuktan sonra ilk 1 hafta sıvı beslenme dönemidir. Daha sonra  püre dönemine geçiş sağlanır. Yumuşak gıdalar tercih edilir. 2 hafta sonunda ise katı beslenmeye geçilebilir.

Sıvı Diyet Dönemi

Sıvı diyet dönemi midenin balona alışma süreci olan ilk 1 haftalık süreci kapsar ve midede gerçekleşebilecek semptomları önlemek için uygulanır.  Mide balonu işleminden 2-3 saat sonra yavaş yavaş beslenmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle su içmeye başlayabilir, sonrasında berrak  ve tanesiz olacak şekilde sebze-meyve suları, açık çay, bitki çayları, hazımsızlık ,gaz sorunları ve şişkinlik gibi semptomları en aza indirmek için ise  laktozsuz süt, laktozsuz yoğurt ile yapılmış  ayran, laktozsuz kefir veya yoğurt, tanesiz çorbalar, protein destekleri ile sıvı diyetini uygulamanız gerekmektedir. Sıvı tüketimi yavaş yavaş ve küçük yudumlar halinde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Mide asidinin uyarılmaması adına  çok soğuk ve çok sıcak sıvılar tüketilmemelidir.

mide balonu

Püre Diyet Dönemi

Püre diyet dönemi ilk semptomlar geçtikten sonraki 1 haftalık zaman dilimini kapsar. Bu aşamada besinler çatalla ezilerek veya blenderize edilerek tüketilmelidir. Bu süreçte haşlanmış ve püre haline getirilmiş yumurta, peynir, et-tavuk-balık ile yapılmış unsuz, kremasız sebze çorbaları, süt, ayran, kefir, meyve püresi ve yoğurt tüketilebilir.

Katı Diyet Dönemi

Mide balonu işleminden 2 hafta sonrasını kapsayan ve artık midenin balona alıştığı dönemdir. Katı beslenmede kişilerin enerji ihtiyaçlarına göre sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluştururuz. Bu nedenle bu dönemde proteinden zengin, dengeli karbonhidrat ve dengeli yağ içeren bir beslenme modeline uymak, kilo verme sürecinin hızlı ve sağlıklı olması açısından önemlidir.

Mide balonu uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken beslenme kuralları

Yutulabilir mide balonu sonrası beslenme de dikkat edilmesi gereken en önemli kural, katı-sıvı ayrımı yapmaktır. Yemeklerden 30 dakika önce ve 30 dakika sonra sıvı alınmaması gerekmektedir. Böylelikle mide genişlemesini ve yetersiz beslenmeyi engelliyor olacaksınız.

  • Sıvılar küçük yudumlarla alınmalı, yemekler ise iyice çiğnenmelidir ve yemek yeme doygunluk hissedildiği an bırakmalısınız.
  • Besinler dik pozisyonda tüketilmelidir ve geç saatlere bırakılmamalıdır. Yatmadan 2-3 saat önce ise besin alımı durdurulmalıdır.
  • Gazlı içecek tüketiminden uzak durulmalıdır. Çünkü gazlı içecekler mide rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.
  • Günde 1.5-2 litre su tüketilmelidir. Yaz döneminde sıvı tüketimi artırılmalıdır.
  • Bu süreçte salçalı, yoğun ve acılı baharat kullanımından mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır.
  • Kafeinli içecek tüketimi sınırlandırılmalıdır.

https://www.hatemhastanesi.com.tr/doktor/merve-aytac/

https://www.hatemhastanesi.com.tr/doktor/selcuk-arslan/