Varikosel Erkeklerde Kısırlık Nedeni Olabilir

mikrocerrahi varikosel ameliyatı

Varikosel erkek infertilitesinin (kısırlık) en sık düzeltilebilir nedenidir. Varikosel erkeklerde kısırlık tedavisi olarak yapılan bir ameliyattır.  Üreme çağındaki ergenler ya da yetişkinlerde testislere ait toplardamarlardaki genişleme olarak açıklanabilecek olan varikosel bazı erkeklerde infertiliteye yol açabilir.

Özel Hatem Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Taşkıran varikosel’in nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Varikoselin kısırlığa yol açabileceğine değinen Op. Dr. Mehmet Taşkıran ‘ Varikosel nedeniyle kirli kan ters akımla testise geri dönmektedir. Testisler bir nevi kirli kanla da beslenmektedir. Bunun sonucunda, varikosel sperm sayısında azalma, hareket bozukluğu, fonksiyon kaybı ve sonuçta dölleme yeteneğinde azalma ile kısırlığa yol açabilir’ dedi.

Tedavisinden önce sperm analizi ve gerçekten sorun bulunuyorsa ameliyat öneririz. Yalnızca ağrı için ameliyat olunmamalıdır. Cerrahi için günümüzde en ideal yöntem mikrocerrahi varikoselektomi yöntemidir. Bu ameliyet erkeklerde kısırlık tedavisi yöntemidir. Uzmanlık ve deneyim gerektiren bu yöntem yüksek başarıya sahiptir.

 Kısırlığa sebep olan varikosel ameliyat edilmelidir

 İnfertilite (Kısırlık) nedeni olabilen veya olmuş “Varikosel” sorununun tedavisi sadece cerrahi yolla mümkündür. Miktocerrahi varikosel erkelerde kısırlık tedavisi nedeniyle yapılan bir ameliyattır. Klasik tekniklere oranla “Microcerrahi (Mikroskopik) Varikosel” ameliyatlarının hem başarı şansı yüksektir. Hem komplikasyon oranı çok daha düşüktür. Bu nedenle günümüzde varikosel sorununun cerrahi olarak düzeltebiliriz. Bunun mikrocerrahi yolla yapılmasını tavsiye ederiz.

varikosel

Varikosel’de en ideal yöntem mikrocerrahi varikoselektomi

​Erkelerde kısırlık tedavisi amacıyla yapılan ​Mikrocerrahi varikosel ameliyatının deneyimli ellerde yapılmasının çok önemlidir. Mikrocerrahi Varikosel ameliyatları gelişmiş ameliyat mikroskopları ile yapılmaktadır. Kasıktan yaklaşık 2-3 cm’lik kesi uygulanır. Spermatik kordon adı verilen testisin sap kısmına ulaşılır. Ve kordon içindeki kirli kanı toplayan venöz damarlar tek tek bağlanır. Bu işlem yapılırken arter adını verdiğimiz atar damar, duktus deferens adını verdiğimiz sperm kanalı ve lenf damarları mikroskop altında tanınır . Bu yapılara dokunulmaz.

Genel olarak tüm varikosel ameliyatlarının temel amacı şudur. Spermatik venin (toplar damar) tüm dalları tek tek ayrılmalı ve iptal edilmelidir. Bu yapılırken de spermatik arter (atar damar), sperm kanalı (duktus deferens) ve de olabildiğince lenfatik yapılar da korunmalıdır. Bunun en iyi biçimde yapılması elbette ameliyatın gerçek başarısı olacak olan spontan (doğal) gebelik ihtimalini artırır. Ek olarak ameliyat sonrası gelişebilecek komplikasyon riskleri de minimalize edilir. Bu açıdan bakıldığında mikrocerrahi yöntem ideale en yakın tekniktir diyebiliriz. Mikrocerrahi yöntem klasik ameliyata göre çok daha fazla deneyim gerektirir . Dolayısıyla çok daha ince bir iştir. Bu nedenle avantajları nedeniyle bilinçli hastaların özellikle bu ameliyat metodu için talepte bulunmaları  önemlidir. Çünkü kendi sağlıkları açısından yerinde olacaktır’ dedi.

Mikrocerrahi Varikosel ameliyatlarının klasik varikosel ameliyatlarına göre avantajları şunlardır;

1- Mikrocerrahi teknik ile sperm parametrelerinde düzelme olasılığı ve yüzdesi daha fazladır.

2- Mikrocerrahi teknik ile doğal gebelik oluşma şansı daha yüksektir.

3- Mikrocerrahi teknikte varikosel sorununun nüks etme ya da yetersiz ameliyat etme olasılığı çok daha azdır.

4- Spermatik arter adı verilen atar damara zarar verme olasılığı mikrocerrahi teknikte çok düşük bir olasılıktır. Dolayısıyla testiste atrofi denilen küçülme ya da organ kaybı olasılığı da çok çok daha azdır.

5- Lenfatik damarlar mikrocerrahi teknikte çok daha az zarar görür. Dolayısı ile hidrosel adı verilen testis etrafında su toplanması olasılığı da çok çok daha azdır.

 Kısırlık sorunu yaşayan erkekler için varikosel ameliyatı etkili bir tedavidir

Mikrocerrahi teknik ile yapılan varikosel ameliyatından çoğunlukla 3-4 ay sonrasında sperm parametrelerinde olumlu yönde düzelmeler başladığını kaydeden Özel Hatem Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Taşkıran. ‘ Bu dönemde güvenilir bir merkezde ve laboratuvarda spermiogram yaptırmakta fayda vardır. Eğer sperm değerlerinde düzelme başlamış ise beklenmesi ve sperm parametrelerinin aralıklı olarak takip edilmesi tavsiye ederiz.

Araştırmalar göstermiştir ki mikrocerrahi ameliyat yöntemi sonrasında sperm parametrelerinde ilk yılda %80 hastada ciddi düzelme olduğu kaydetmiş. İlk yılda %40, ikinci yılda %60 oranlarında spontan (doğal) gebelik sonuçları elde edilebilmektedir. Sperm değerleri istenilen seviyede düzelmemiş ise çift ile konuşularak tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine her zaman geçilebilir. Şu da çok önemli bir bilgidir. Varikosel ameliyatı sonrası yapılan tüp bebek işlemlerinde başarı oranları da daha fazla çıkmaktadır. Bu durum varikosel ameliyatının sperm DNA hasarını azaltması ile ilişkili bir durumdur. Her durumda varikosel ameliyatı hemen her koşulda infertilite sorunu yaşayan erkekler için  genel olarak faydaları bilimsel olarak gösterilmiş etkili bir tedavi yöntemidir’ dedi.

https://www.hatemhastanesi.com.tr/doktor/mehmet-taskiran/

https://online.hatemhastanesi.com.tr/randevu Randevularınız için tıklayınız