DUBAİ’DEN GELDİ HATEM HASTANESİ’NDE KAPALI ÖN ÇAPRAZ BAĞ AMELİYATI İLE ŞİFA BULDU

Dubai’de yaşayan 50 yaşındaki Habibullah Rahim ön çapraz bağ  ve menisküs yırtığı sebebiyle dizinde oluşan ağrı yaşam kalitesini çok düşürmüştü. Dizindeki ağrılardan çok şikâyetçi olan hasta ,çareyi Gaziantep Özel Hatem Hastanesi’nde buldu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İlker Evişen tarafından kapalı yöntem ile başarılı bir şekilde uygulanan ameliyat sonrası şifa ile ülkesine uğurlandı.

Dubai’de futbol maçı esnasında düşen Habibullah Rahim’in, dizinde şiddetli bir ağrı ve şişlik meydana geldi. Sonrasında merdiven inerken dizin boşluğa düşme hissi, hareket kaybı, yürürken rahatsızlık şikâyetleri eşlik etti. Yaşam kalitesini oldukça kötü etkileyen bu şikâyetlere dayanamayan Habibullah Rahim yaptığı araştırmalar sonucunda Gaziantep Özel Hatem Hastanesi’nde spor ortopedisinin çok iyi olduğu bilgisine ulaşınca Dubai’den Gaziantep Özel Hatem Hastanesi’ne geldi.

Başarılı çalışmaları ve ameliyatları ile tanınan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İlker Evişen ‘Ön çapraz bağ diz ekleminin içinde ve ortasında yer alan ve birbirini çaprazlayan iki bağdan biridir ve dizin dönmesini engelleyen en önemli yapıdır. Bacak kemiğinin uyluk kemiğine göre anormal bir şekilde öne doğru yer değiştirmesini engelleyen en önemli yapıdır. Ön çapraz bağın kopması dizde en sık görülen ciddi bağ yaralanmasıdır.

Ön çapraz bağ ameliyatı, dizindeki ön çapraz bağın işlevini geri kazandırmak için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Ön çapraz bağ yaralanmaları yaygın olarak basketbol, futbol, kayak ve jimnastik gibi ani hareketler ve dönmeler içeren spor dallarında sık rastlanılır.  Dubai’den bize başvuran hastamızın futbol oynadığı esnada ön çapraz bağda dönmeyi engelleyen bandının tam kopması; kaymayı engelleyen bandında kısmi kopması meydana gelmiş. Fiziki muayene ve tetkikler sonrası ameliyata karar verdik.

Hastamızın ameliyatını kapalı yöntemle gerçekleştirdik. Yaklaşık 1cm. boyutunda küçük bir kesiden küçük bir kamerayı diz bölgesine yerleştirdik. Kopmuş olan ön çapraz bağı PL bandı olarak adlandırdığımız bandını anatomik olarak kendisinden aldığımız hamstring   tendonu kullanılarak yeniden oluşturmayı sağladık.  Buradaki amacımız oluşabilecek diz dönmelerinin önüne geçerek, dizde yaşanan boşluk hissini ve ağrıları ortadan kaldırmaktır. Ameliyatımız başarılı geçti. Hastamızı hemen aynı gün tam yük vererek yürüttük, eklem hareketlerine başladık, 24 saatin sonunda sağlıklı bir şekilde taburcu edeceğiz  ‘ ifadelerini kullandı.

Ülkesine sağlıklı bir şekilde dönecek olmanın mutluluğunu yaşan Habibullah Rahim ‘ Dubai’de halı saha maçı esnasında düştüm, sol dizimde ciddi bir ağrı hissettim, sonrasında şişlik meydana geldi. Bu düşmeden sonra sol dizimde ağrılarım devam etti, merdiven inip çıkarken çok zorlanıyordum, dizimde boşluğa düşmüş gibi bir his yaşıyordum. 1 yıl boyunca bu sıkıntıları çektim. Gaziantep Özel Hatem Hastanesinin spor ortopedisinde çok başarılı olduğu bilgisine ulaştım. Gaziantep’e geldim.  İlker hoca beni öncelikle muayene etti, tetkik istedi. Ön çapraz bağ ve menüsküs yırtığı sebebiyle ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyat oldum, ameliyatım gayet başarılı geçti. Fizik tedavi uzmanları tarafından fizik tedavim uygulandı.  Rahatlıkla kalkıp yürüyorum, şikâyetlerim ortadan kalktı. Mutlu ve sağlıklı bir şekilde ülkeme döneceğim. Başta Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İlker Evişen olmak üzere, sağlık turizmi ekibine, hemşirelere güler yüzlerinden ve ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim ‘ dedi.

Leave A Reply