İDLİB’TEN GELEN ÜÇÜZLER, KOKLEAR İMPLANT (BİYONİK KULAK) AMELİYATI İLE HATEM’DE DUYMAYA BAŞLAYACAKLAR

Sinirsel işitme rahatsızlığı nedeniyle doğuştan işitme kaybı olan Suriyeli tek yumurta üçüzleri şifayı Gaziantep’te buldu. Koklear İmplant (Biyonik kulak) ameliyatıyla tekrardan duymaya başlayacak olan üçüz kız kardeşlerin artık sesleri yeniden duyacağını anlatan Dr. Abdulkerim Başaran, kardeşlerin yaklaşık 3 hafta sonra duyacağını belirtti.

 Suriye’nin İdlib kentinde dünyaya gelen tek yumurta üçüzleri Naya, Mira ve Maya Yahya, sinirsel işitme rahatsızlığı nedeniyle doğuştan işitme kaybı yaşıyordu. Yapılan sağlık taramalarında işitme kaybı netleşti. Aile bu hastalığın tedavisi için araştırmalarda bulundu.  Ameliyatın Gaziantep Özel Hatem Hastanesi’nde başarıyla uygulandığı bilgisine ulaşınca Gaziantep’e getirilen üçüz kız kardeş, KBB Uzmanı Op. Dr. Abdulkerim Başaran tarafından Koklear İmplant (Biyonik kulak) ameliyatına alındı. Ameliyata alınan üçüz kız kardeş Dr. Başaran’ın gerçekleştirdiği başarılı ameliyat sayesinde duymaya başlayacaklar.

3 hafta sonra tamamen duyacaklar

Ameliyattan 3 hafta sonra duymaya başlayacak olan Naya, Mira ve Maya kız kardeşler taburcu edilirken anne Rim Yahya ile baba Firas Yahya’nın mutluluğu gözlerinden okundu. Zor ve riskli ameliyatı başarılı şekilde gerçekleştiren Dr. Başaran ise, “Kız çocuklarının hayatın başındayken böyle büyük bir sorunun üstesinden gelmeleri bizim açımızdan mutluluk verici” dedi.

“Koklear İmplant (Biyonik Kulak) ameliyatına aldık”

Hastaların kendilerine Suriye’nin İdlib kentinden ulaştığını paylaşan Dr. Başaran, üçüz kız kardeşte doğuştan gelen bir işitme kaybının olduğunu söyledi. Kardeşlerin doğumun ardından dışardan gelen seslere yanıt vermediğinin görüldüğünü aktaran Dr. Başaran, “Şüphe üzerine yapılan ilk incelemelerde hastalarımızda sinirsel işitme kaybı tespit edilmiş. Bizde ilk olarak gerekli inceleme ve muayenelerini yaptık. İncelemelerin ardından hastalarımızı biyonik kulak ameliyatına ihtiyaçları olduğuna karar verdik. Biyonik kulak ameliyatı sayesinde hastanın kaybolmuş bir duyu organını tekrardan hastaya kazandırmaktayız. Böylelikle hastaların hayatına büyük bir artı katmaktayız. Çünkü işitmesi olmayan bireyler aynı zamanda zekâ olarak da yaşıtlarından geri kalmakta, bu da hasta ve ailesi açısından son derece üzücü bir durum. Düşünün mesela duymayan bir insanın tekrardan duymasını sağlıyoruz. Hasta, bir birey olarak tekrardan topluma katılıyor. Son derece özellikli ve ciddi sonuçları olan bir ameliyat türü” diye ekledi.

“Üçüzler hiç duymadıkları sesleri duymaya başlayacaklar”

Operasyonun başarılı geçtiğini ve ameliyat sırasında yapılan testlerin sonucunun olumlu olduğunu ve aynı zamanda operasyon sonrası çekilen filmlerde de cihazların yerinde olduğunun tespit edildiğini sözlerine ekleyen Dr. Başaran, “Hastalarımızın kulağına yerleştirdiğimiz cihazlar çalıştı. Üçüzlerin şuanda bir sorunu yok. Bundan sonra ki süreçte de hastaların eğitimi çok önemli. Çünkü hastalar hiç duymadıkları sesleri duymaya başlayacaklar. Bundan sonraki süreçte çok ciddi bir eğitim gerekiyor. Hastalara sesleri tanıtıp konuşmalarında yardımcı olacağız. 3-4 hafta sonra cihazları tam çalıştırıp sesleri  duymalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Kızlarım duyacak inşallah”

Ameliyatın başarılı geçmesinden dolayı doktora çok teşekkür ettiğini belirten Anne Rim Yahya ise, “Kızlarım inşallah bundan sonra duyacaklar” dedi.

Hem hastaneden hem de doktordan çok memnun kaldıklarını aktaran Firas Yahya’da, “Ameliyat başarılı geçti. Bundan sonra kızlarım inşallah daha iyi olacak. Doktorumuzdan Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Leave A Reply