Yapay Zeka ile Kalp Hastalıkları Teşhisi

Kalp hastalıklarının tanısında ilk basamak olarak kullanılan EKG’nin 3 boyutlu ve biraz daha uzun kayıtlı formu olan Vektokardiyogram (VCG) verilerinin yapay zeka ile kalp hastalıkları teşhisi kalp sağlığıyla ilgili bilgilerin daha ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Özel Hatem Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Hayri ALICI. Kalp hastalıklarının tanı ve tedavi takibinde uygulanan son teknolojik bir yöntem olan cardisio yani yapay zekâ hakkında bilgiler verdi.

Yapay zekâ dakikalar içinde sonuç veren hızlı ve etkin bir yöntemdir

VCG verileri, kalbin elektriksel aktivitesinin üç boyutlu bir kaydını içerir. Bu veriler, kalbin farklı bileşenlerinin (yatay, dikey ve derinlik) analiz edilmesine olanak tanır. Bu sayede yapay zekâ algoritmaları, bu verileri işler. Böylelikle kalp damar tıkanıklıkları, kalp ritim bozuklukları ve yapısal kalp hastalıkları gibi parametreleri değerlendirmektedir.

yapay zeka kalp
cardisio cihazı

Yapay zekâ analizi avantajlı bir yöntemdir

Cardisio analizi, araştırmalar ile kanıtlanmış olan avantajlı bir yöntemdir. Hasta dinlenme halindeyken yapılır. Efor gerektirmez. Ayrıca opak madde ve radyasyon gibi vücuda zararlı yöntemler kullanılmaz ve damarsal girişim olmaz. Kalp sağlığı ve hastalıkları hakkında hızlı ve güvenli sonuç veren bir uygulamadır. Yapay zeka ile kalp hastalıkları teşhisi ve tedavi takibi daha kesin olarak sağlanır.

Yapay zekâ ile kalp hastalıklarında erken teşhis sağlanır

Cardisio analizi, kalp hastalıklarının erken teşhisini sağlayabilir. Böylelikle tedavi yöntemlerinin optimize edilmesine yardımcı olabilir. Sonuç olarak hastaların takibini kolaylaştırabilir. Bununla birlikte, yapay zeka analizlerinin sonuçları her zaman bir uzman doktor tarafından doğrulanmalıdır.

Cardisio kardiyoloji kliniğimizde uygulanmaktadır

Kliniğimizde cardisio uygulaması uzman kardiyolog muayenesi, EKG ve EKO uygulamaları yapılarak tam bir klinik değerlendirme ile yapılmaktadır.

  • Kalp hastalığı riski olanlarda damarsal, yapısal ve ritim açısından bir kalp hastalığı olup olmadığını görmek,
  • Covid-19 vb. kalpte de hasara sebep olabilecek ağır enfeksiyon öyküsü olanlarda kalp hastalığı taraması,
  • Efor testi yapamaya veya efor testinin yeterli olmadığı kişilerde kalbin beslenmesinin yorumu,
  • Kalp hastalığı olsun ya da olmasın kalp dışı cerrahi vakalarda, ameliyat öncesi kalp hastalığı riskini belirlemede,
  • Kişilerin klinik durumuna uygun olarak Check-up programlarında kullanılmaktadır.
YAPAY ZEKA KALP
Kardiyoloji Uzmanı Dr. M. Hayri ALICI