KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA KADER DEĞİLDİR

Özel Hatem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Ulusoy kadınlarda idrar kaçırma problemi hakkında bilgiler verdi.

İdrar kaçırma kontrol edilemeyen istemsiz idrar tutamama halidir. İleri yaşlarda daha sık görülür. Kişinin sosyal yaşamını ve psikolojisini etkiler.

İdrar Kaçırmanı Çeşitleri

Stres inkontinans: Gülme, hapşırma, öksürme ve ağır eşya  kaldırma  gibi  karın  içi  basıncı artıran hareketlerde oluşan  idrar  kaçırmadır.

Urge inkontinans: Aniden sıkışma ve yetişememe şeklinde olan idrar kaçırmadır.

Mix tip inkontinans: Her iki idrar kaçırmanın da olduğu durumdur.

İdrar kaçırmanın nedenleri nelerdir?

–          Obezite

–          İlerleyen yaş

–          Mesane sarkması

–          Genetik

–          Kabızlık

–          İdrar yolu enfeksiyonu

–          Vaginal enfeksiyonlar

–          İdrar yollarında veya böbrekte taş

–          Diyabet

–          İlaçlar

–          Sinir sistemi hastalıkları

–          Vajina ve mesane arasında oluşan fistüller

–          Zor doğumlar

İdrar kaçırma nasıl teşhis edilir?

Öncelikle hastadan detaylı bir öykü gerekli görülürse işeme günlüğü alınır.

Hastanın idrar kaçırmaya yönelik detaylı muayenesi yapılır. İdrar tahlili ve idrar kültürü başta olmak üzere tahlilleri istenir. Sonuçlara ve hastanın hikayesine göre  ürodinami  önerilir.

İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

Tedavi şekillerinin idrar kaçırmanın tipine göre değiştiğini ifade eden Özel Hatem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Ulusoy ‘ Öncelikle hastada obezite  varsa  uygun diyet düzenlenerek zayıflaması  sağlanır. Yapılan değerlendirmede  sebepler arasında kontrol edilebilir  yaşam tarzı  değişikliği ile  engellenebilir durumlar varsa  bu konularda  hastaya bilgi verilir ve  düzenlemeler  yapılır.  Urge inkontinansın en sık sebebi  idrar yolu  enfeksiyonlarıdır. Dolayısıyla   tedavi  bitiminde  hasta  ile  tekrar  görüşme yapılır ve  tetkikleri istenir. Mesane  disfonksiyonu  dediğimiz mesane  ile  üretra  arasındaki  uygunsuz  çalışmadan  kaynaklandığı  düşünülüyorsa  medikal  tedavi yapılabilir. Medikal  tedavide  çok sayıda  ilaç  vardır. Stres  inkontinas  tipinde  idrar  kaçırma  varsa tedavi son yıllarda  bu  konuda  önerilen medikal tedavi  yöntemleri olsa da  cerrahidir. Bu tip idrar kaçırmada sebep çoğunlukla anatomik bozulma yani mesane boynunda gevşeme ve sarkmadır.

İdrar kaçırma şikâyeti olan hastalarda her şeyden önce önemli olan hekime başvurudur. Yapılan değerlendirme ve uygun tedavi yöntemleri ile idrar kaçırmadan hastalarımız kurtulabilirler’ dedi.

Leave A Reply