Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

şeker ölçümü nasıl yapılır ?

Özel Hatem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kalli şeker hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Dr. Kalli , şeker hastalığında beslenme ve hareketli yaşamın en önemli unsur olduğunu söyledi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kalli , çağın en önemli hastalıkları arasında yer alan Şeker hastalığı ile ilgili uyarılarda bulunarak önemli bilgiler paylaştı.  Şeker hastalığının en önemli nedeninin genetik olduğunu vurguladı. Bunun yanında beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşamında önemli olduğunun altını çizdi.

“Obezite artması şeker hastalığını tetikliyor”

Obezitenin başlıca etken olduğu bir hastalıktan bahsediyoruz. Obezitenin birinci etken olması diyabetin de geliyorum demesinin en önemli sebebidir. Şeker hastalığı  çok yaygın bir hastalıktır.  Özellikle ülkemizde obezitenin artmasıyla beraber giderek yaygınlığı artmaktadır. Pankreas denilen organdan insülin salgısının yetersizliğinden veya  etki etmemesi sebebiyle oluşan bir hastalıktır.

Diyabete eşlik eden hastalıklar

Şeker hastalığına  eşlik eden hastalıklar hakkında açıklamalarda bulunan Kalli. Şeker hastalığı çok fazla kompitasyonu olan bir hastalıktır. Eşlik ettiği birçok hastalık vardır. Kalp ve  böbrek hastalıkları, tansiyon  diyabete  genellikle eşlik eder. Aynı zamanda damar tıkanıklığına bağlı olarak ayak kesilmelerine kadar giden yan etkisinin görülür. Bu nedenle damar hastalıkları şeker hastalığına eşlik eder.

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi hakkında konuşan ve şeker  hastalarının dikkat etmesi gereken hususların altını çizen Dr. Kalli. Şeker hastalarında en başta yapılması gereken husus beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmektir.  Hareketi arttırmamız lazım. Beslenme alışkanlıkları ve hareketli yaşama geçebildiğimiz müddetçe şeker hastalığını engelleyebiliriz. Bunun  yanı sıra  hap tedavisi uygulanmalıdır.  Hap tedavisinde de fayda görmediğimiz takdirde İnsülin tedavisi başlıca tedavi seçeneğimizdir. Özellikle Gaziantep yöresinde baklava ve et yönünden zengin olduğu için beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Ekmek, salça, tatlı, meyve tarzı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Diyabetin belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri ; Çok su içme, sık idrara çıkma, iştah artışı , kilo kaybı , ağız kuruluğu ,  halsizlik yorgunluk el ve ayaklarda yanma ve uyuşmalar. Bu belirtiler  olduğu zaman mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekiyor” diye konuştu.