KIŞ AYLARINDA ÜÇLÜ SALGINA DİKKAT

Kış aylarında üçlü salgın hızla yayılıyor

Gaziantep Özel HATEM Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kalli, üçlü salgın ile ilgili bilgiler verdi. Son günlerde Türkiye ve Gaziantep’teki çocuk ve yetişkinlerde üst solunum yolu hastalıklarında görülen artışa dikkat çekti.

Dr. Kalli, Rhinovirüs, Influenza ve RSV salgınlarının bir arada görülmeye başlandığını belirtti.  Son günlerde üst solunum yolu şikâyeti ile hastane başvurularında yaşanan artışa dikkat çekti. Kalabalık ortamlarda maske kullanımına ve el hijyenine dikkat etmenin en etkin koruyucu önlem olduğunu söyledi. Üçlü salgın  , başladıktan sonra hızla ilerlerler. Bazen hastalık başladıktan sonra ya da tekrardan aktive olur. Bu nedenle  mutlaka bir doktora gidilmelidir.  Septomatikte olsa üçlü salgın için  tedavi almanın çok çok önemlidr.

  Rhinovirüs, Influenza ve RSV salgınları bir arada görülmeye başlandı

Gaziantep Özel HATEM Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kalli.  Son günlerde üst solunum yolu şikâyeti ile hastane başvurularında yaşanan artışa dikkat çekti.  Rhinovirüs, Influenza ve RSV salgınları bir arada görülmeye başlandığını dile getirdi. Son dönemlerde özellikle son bir ayda ülkemizde dolayısıyla Gaziantep’te üçlü salgın söz konusu.  Rhinovirüs, Influenza ve RSV karışımıyla oluşan bir virüs olarak bilinmektedir. Belirtileri birbirlerine benzemektedir. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve ara ara ateş yüksekliği, öksürük, halsizlik, eklem ağrıları gibi semptomlar göstermektedir. O yüzden Covid-19 hastalığı ile karıştırılmaktadır. Ama bu hastalıklarda akciğer tutumu biraz az olduğu için daha çok üst solunum enfeksiyonum rahatsızlığı belirtileri verir. Bu nedenle üçlü salgın biraz daha iyi seyretmektedir. Ancak bazı hastalarımızda akciğer tutumu gördüğümüz için yine önlemini almak zorundayız” dedi.

Hastalıktan korunma yolları

Bu gripten korunma yolları hakkında bilgiler paylaşan Dr. Kalli. “Üçlü salgın , bulaş yolu ve solunum hastalığı olduğu için genellikle damlacık yolu ile bulaşmaktadır. Birbirimize yakın temas etmekten kaçınırsak eğer el hijyenine daha çok önem vermeliyiz. Kalabalık ortamlardan kaçınmalıyız. Toplu taşıma araçlarını kullanırken maske kullanmalıyız. Böylelikle hastalığın bulaşıcılığı önlenmiş olur.

Mutlaka bir uzmana görünün

Üçlü  virüs salgunına  yakalananların mutlaka bir tedavi alması gerektiğinin altını çizen Dr. Kalli. “Üçlü virüs başladıktan sonra hızla ilerler. Bazen üçlü virüs başladıktan sonra ya da tekrardan aktive olduğundan dolayı mutlaka bir doktora görünüp septomatikte olsa bir tedavi almak çok çok önem arz etmektedir. Okulların tatil olması hastalığın gidişatını iyi yönde seyretmiş olabilir. Tatil döneminde şehir değiştirmenin sık sık olması aynı zamanda tatil döneminde oyun çocuklarının birbirleriyle daha fazla kaynaşmaktadır. Bu durumda  hastalığın ileri ki dönemleri açısından geçmesini biraz daha uzatabilir” diye konuştu.