DEPREM SONRASI ÇOK SAYIDA KİŞİ BAŞ DÖNMESİ ŞİKAYETİ İLE HASTANELERE BAŞVURDU

DEPREM SONRASI ÇOK SAYIDA KİŞİ BAŞ DÖNMESİ ŞİKAYETİ İLE HASTANELERE BAŞVURDU

  • DEPREM SONRASI ÇOK SAYIDA KİŞİ BAŞ DÖNMESİ ŞİKAYETİ İLE HASTANELERE BAŞVURDU
Eklenme Tarih : 2020-02-05
1652 Görüntülenme

"Başvurularda yapılan muayene ve yapılan testlerde, deprem sonrası oluşan korku ile beraber psikojenik vertigo olarak bilinen baş dönmesi hastalığı tespit edildi"

Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra Gaziantep’te bile çok sayıda kişi baş dönmesi şikayeti ile (Deprem oluyor endişesi ile beraber) hastanelere başvuruyor.

Merkezi Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan depreminin hissedildiği bölgede insanların psikolojisi bozuldu. Çok sayıda kişi, hastanelere baş dönmesi şikayeti ile “Deprem oluyor gibi” endişesi ile hastanelere müracaat etti. Özel Hatem Hastanesi Nöroloji ve Nörofizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Remzi Yiğiter  “Elazığ depremini Gaziantep’te de hissettik. Elazığ’da daha fazladır ama burada bile ‘başım dönüyor, deprem oluyor gibi’ korkusu ile gelen hastalar oluyor. Gelen hastalara ayrıntılı hikayesi, sistemik , nörolojik muayenesi ve psikiyatrik muayenenin ardından psikojenik vertigo da denen ‘’fobik postural vertigo’’ tanısı koyuyoruz. Depremden sonra bu tür hasta sayısı artma gösterdi’ dedi. 

Depremin ardından gündeme gelen ve halk dilinde baş dönmesi olarak da bilinen vertigo hastalığı ile ilgili de bilgi veren Doç. Dr. Yiğiter, psikojenik vertigo da denen ‘’fobik postural vertigo’’, çoğunlukla panik bozukluk ve agorofobisi (dışarıya çıkma, toplum arasına karışma korkusu ) olanlarda sıklıkla rastladığımız bir durum olmasına rağmen, korkulu bir hadise (deprem gibi) yaşandığı durumlarda da oluşan bir hastalık” şeklinde konuştu.

Doç.Dr. Yiğiter Vertigo çeşitleri hakkında ise, “Santral vertigo beyincik ve onun bağlantıları ile ilgili hastalıklar sonucu oluşan baş dönmesi çeşididir. Çoğunlukla dengesizlik ve diğer nörolojik bulgular ile beraber olur. Periferik vertigo, çoğunlukla vestibuler organ dediğimiz kulak arkası denge merkezi ve onu etkileyen yapılar sonucu oluşan baş dönmesidir. Çok şiddetli baş dönmesi ile beraber aşırı bulantı ve kusmayla birlikte etkili oluyor. Hastanın ayrıntılı hikayesini alıyoruz, fizik ve nörolojik muayene ile beraber, pozisyonel ve postural testler yapmak gerekiyor. Bu şekilde tanısını koyuyor ve ayırıcı tanısını yapıyoruz ifadelerine yer verdi. 

Nöroloji ve Nörofizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Remzi Yiğiter tedavi yöntemleri ile ilgili ise, “Nedene göre tedavi uyguluyoruz. Santral vertigoda beyinciğin damar tıkanıklığı, kanama varsa, ona yönelik göre tedavi uygulanıyor. Bulantı kusmaya yönelik tedavi, vitamin eksikliği, migren tarzı durum varsa ona yönelik tedavi uygulanır. Periferik vertigoda da bazı ilaçlarla beraber KBB ile beraber pozisyonel manevralar yapmak gerekiyor. Aynı şekilde psikojenik vertigoda da psikiyatrik muayene ve tedavisi gerekir. Bu durumda Psikiyatri Uzmanı, Psikolog ile iletişim halinde tedavi düzenlenmesi gerekir’ şeklinde konuştu.