Kanser Hastalığında Erken Tanı Önemli

Kanser Hastalığında Erken Tanı Önemli

  • Kanser Hastalığında Erken Tanı Önemli
Eklenme Tarih : 2019-07-18
1040 Görüntülenme

 

Sindirim sistemi kanserleri hakkında bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Arslan, sindirim sistemindeki rahatsızlıkların en çok mide, barsak, safra kesesi gibi organlardan kaynaklandığını ifade etti. Kanser hastalığından erken tanı sonucunda kolayca kurtulmanın mümkün olduğunu ifade eden Arslan şunları söyledi:


‘’ İnsan anatomisinde sindirim sistemi, ağızdan başlar ve karın boşluğunda yer alan organlardan ve anüsten oluşur. Bu boşlukta, karaciğer, safra kesesi, mide, dalak, ince barsaklar, kalın barsaklar yer alır. Bu organlarda görülen kanserlerde erken tanı çok önemlidir ve tedavileri mümkündür.


  Toplumumuzda ne yazık ki kanser hastalıkları hala ölümcül hastalıklar olarak zihinlerde yer edinmiş durumda ve hastalar tedavi olmaktan çekiniyorlar. Hatta bıçak değerse hastalığın yayılacağı ve ölümcül sürecin çok hızlanacağı gibi yanlış düşüncelere sahipler. Aslında kanser hastaları bu düşünceler yüzünden hayatlarını kaybediyorlar. Kolayca tanı koyup tedaviyi uygulamak mümkünken, yanlış yollarla zaman kaybediyorlar. Ne yazık ki kanser hastalığı suistimale çok açık olan bir hastalıktır. Aktarlar, bitkiler gibi çeşitli diğer suiistimal araçları bu konuda hasta ve hasta yakınları tarafından çok kullanılmaktadır.


  Biz tüm sindirim sistemi kanserlerinin erken tanı konulmasıyla ve doğru tedaviyle insan hayatından çıkıp gittiğini ve normal hayatlarını sürdürdüklerini biliyoruz. Kabaca hepsinin herkeste olabilen belirtileri mevcuttur. Bunlar; iştahsızlık, kilo kaybı, hazımsızlık, karında şişkinlik, büyük tuvalette kanama gibi tüm sağlıklı insanlarda zaman zaman olabilen hastalıklardır. İnternetteki bilgi kirliliğinden etkilenerek, kendilerine ‘’Ben kanser oldum. ‘’ teşhisi koymak doğru değildir. Bizim sizlerden istediğimiz bu gibi durumlarda hemen Dahiliye, Gastroenteroloji veya Genel Cerrahi Uzmanına başvurmanızdır. Ondan sonrasının karşılıklı güven ve  sevgi zemininde birlikte, kolayca aşacağımız süreçler olduğunu göreceksiniz.