MENİNKÜS YIRTIĞI TEDAVİ EDİLMEZSE İYİLEŞMEZ

MENİNKÜS YIRTIĞI TEDAVİ EDİLMEZSE İYİLEŞMEZ

  • MENİNKÜS YIRTIĞI TEDAVİ EDİLMEZSE İYİLEŞMEZ
Eklenme Tarih : 2019-07-18
986 Görüntülenme

Dr. Konukoğlu, Menisküs ameliyatlarının artroskopik yöntemle, kapalı bir şekilde yapıldığını ve hastanın ertesi gün yürüyerek evine gidebileceğinin altını çizdi.

  Menisküs Nedir ?

 Dr. Konukoğlu menisküs hakkında açıklamalarda bulunarak, “Menisküs spor yaparken en sık görülen yaralanmalardır. Menisküsler dizimizin içerisinde olan kıkırdak benzeri adeta bir arabanın amortisörü etkisi oluşturan, basıncı emen, kemik arası uyumu sağlayan, bizim spor adaptasyonumuzu sağlayan yapılardır. Spor yaparken yırtık oluşma riski en fazla olan yapılar menisküslerimizdir.” dedi.

  Dr. Konukoğlu menisküs yırtığı şikayetleri hakkında açıklamalarda bulunarak, “Menisküs yırtıklarının birçok tipi vardır. Her yırtığın kendi içerisinde tedavi seçeneği bulunmaktadır.  Spor yaralanmalarında ki yırtıklar; diz kitlenmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Dizde ödem, ağrı, hareket kabiliyetinde azalma şikayetleriyle hastalar bize başvurmaktadırlar. Genç hastalarda daha sık karşımıza çıkmaktadır. Ancak yaşlı hastalarda da menisküs yapısının bozulmasıyla birlikte oluşan yırtıklar görülmektedir.” şeklinde konuştu.

  Tedavi Yöntemleri

  Dr. Konukoğlu Menisküs’ün tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulunarak, “Malesef ki menisküs yırtıkları kendi başına iyileşemiyor. Özellikle büyük yırtıkları; dizde şişmeye, kitlenmeye neden olan yırtıkları ameliyat etmek zorunda kalıyoruz. Ameliyatlar eskisi gibi açık ameliyatlardan ziyade halk arasında lazer ameliyat dediğimiz iki küçük kesiden dizimizin içerisine girip özel aletlerle o yırtıkları temizliyoruz. Ortalama 15-20 dakikamızı alıyor. Hastaların çoğu belden uyuşturularak ameliyat edilmektedir. Hastalar ameliyatın ertesi günü yürüyerek evlerine gitmektedir ve ortalama 15 gün sonrası normal hayatlarına dönmektedir.” diye konuştu.