MEME KANSERİ SONRASI MEME ONARIMI

MEME KANSERİ SONRASI MEME ONARIMI

  • MEME KANSERİ SONRASI MEME ONARIMI
Eklenme Tarih : 2017-10-13
1429 Görüntülenme

Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nesrin Gümüş, kanserle alınan memenin kadınların kaderi olmadığını ve yapılacak müdahaleyle alınan memenin onarımının mümkün olduğunu söyledi.

Tümör veya başka bir hastalık nedeniyle memenin alınması sonrası yapılan meme rekonstrüksiyonu plastik cerrahinin en başarılı ameliyatlarından birisidir. Tıptaki yeni teknolojiler sayesinde artık cerrahlar doğal bir memeye çok benzerlik gösteren bir meme oluşturabilmektedirler. Özel Hatem hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nesrin Gümüş, kadınların artık memesiz kalmasının kaderleri olmadığını belirtti.

Dr. Gümüş memesi alınan kadınların eski memesi görünümüne çok yakın meme onarımının yapılmasının mümkün olduğunu ifade ederek, “Bilindiği üzere meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserlerden biridir. Tıptaki ilerlemeyle bu kanserler çoğunlukla  tedavi olabilmektedir. Meme kanserine yakalanan kadınlar ciddi bir psikolojik çöküntü içine girmektedirler. Beden kaybı onları ciddi bir şekilde etkiliyor fakat bunu engellemek bizim elimizdedir. Eski dönemlerde kadınlar memesiz gezmemek adına sutyenlerinin içine silikon parçaları koymaktaydı buda konforsuz bir yaşam oluşturmaktaydı. Fakat tıptaki ilerlemeyle birlikte kendi dokularımızdan yada deri altına koyulan protezlerle yeni meme onarımı mümkündür. Her yaşta meme onarımı yapmak mümkündür. Bunu meme cerrahisi sırasında eş zamanlı veya ilerleyen dönemlerde de yapabiliriz. Meme onarımı hastaya göre yapılmaktadır. Hiçbir yaşta kadınlar memesiz kalmak zorunda değildir” dedi.

Meme onarımında nasıl yapılır

Meme onarımı yaparken kullanılan yöntemler hakkında bilgi veren Doktor Gümüş, “Meme onarımında kullanılan bazı yöntemler var. Bunlardan birisi vücudumuzdaki kendi dokularımızdan oluşturulan memeler. Ya da silikon protezler kullanıyoruz. Her ikisi de uygun hastalarda güzel sonuçlar vermektedir. Her ne kadar meme kanseri ülkemizde yaygın olarak görülse de memesiz kalmak zorunda değilsiniz” diye konuştu.