DÜZENLİ JİNEKOLOJİK MUAYENE HAYAT KURTARIR

DÜZENLİ JİNEKOLOJİK MUAYENE HAYAT KURTARIR

  • DÜZENLİ JİNEKOLOJİK MUAYENE HAYAT KURTARIR
Eklenme Tarih : 2017-02-09
2150 Görüntülenme

DÜZENLİ JİNEKOLOJİK MUAYENE HAYAT KURTARIR

Kadınlarda en sık görülen  rahim ağzı , yumurtalık , tüp kanserleri düzenli periyodik muayene sayesinde erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan hastalıklardır.

Özel Hatem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazan ÖZDEMİR kadınlarda düzenli jinekolojik muayenenin önemi hakkında bilgi verdi.

Erken teşhis önemli

Düzenli jinekolojik  kontroller sayesinde, rahim ağzı enfeksiyonu veyahut ilerleyen dönemde, kansere dönüşebilecek öncü bir lezyon saptanabilmektedir. 18 yaşından itibaren her kadının periyodik olarak jinekolojik kontrol yaptırması, özellikle 30-65 yaş arasında kontrollerin aksatılmaması büyük önem taşımaktadır.

Smear testi yaptırmayı ihmal etmeyin

Üreme çağındaki bir kadının yılda bir kez smear yaptırması gerektiğinin altını çizen Özel Hatem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazan ÖZDEMİR ‘ Smear testi sayesinde  rahim ağzındaki hücrelerde kötü huylu bir hastalığa dönüşme potansiyeli olan değişikliklerin saptanabiliyor ve  tedavi edilmesini mümkün kılıyor. Smear alınması basit ve ağrısız bir işlemdir. Rahim ağzı kanserinin ilerlemesi bazen çok hızlı olabildiğinden, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır’ şeklinde konuştu.

Yumurtalık kistleri kansere dönüşebiliyor

Yumurtalıklarda olan kiste ait problemler, adet düzensizliği veya ağrı yapabildiği gibi sinsi de seyredebilir. Yumurtalık kistleri, kişinin yaşı arttıkça kanser olma ihtimalini de beraberinde getirebilir. Düzenli jinekolojik  muayeneler ve tetkiklerle, yumurtalık bölgesi problemlerinin önüne geçilir.

HABER: Şeyma GÜNENÇ