KALP ÇARPINTISINI ÖNEMSEYİN

KALP ÇARPINTISINI ÖNEMSEYİN

  • KALP ÇARPINTISINI ÖNEMSEYİN
Eklenme Tarih : 2017-02-01
2350 Görüntülenme

Kalp çarpıntısı, heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketiminin bir sonucu olabildiği gibi sebebi, daha ciddi bir rahatsızlığın da habercisi  olabilir. Özel Hatem Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hayri ALICI kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi, hakkında bilgiler verdi.

Hangi belirtilere dikkat edilmelidir?

Çarpıntılara bazen baş dönmesi, göz kararması, hafif terleme, cilt renginin solması, göğüs ağrısı ve sıkışması bile eşlik edebilir. Bu belirtiler; kalbinizin geçici bir süre bedeninizin ihtiyacı olan kanı dokulara pompalayamadığına işaret eder. Bu da kalp krizi geçirebileceğinizin habercisi olabilir. Bu nedenle bu tür bir çarpıntı sorunu ile karşılaşıldığında beklememeli ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Hangi hastalıklara davetiye çıkarabilir ?

Bazı ritim bozukluklarında kalpte pıhtı oluşabiliyor ve bu pıhtı beyin ile diğer organlara atabiliyor. Bunun sonucunda felç veya dolaşım bozukluğu  gibi çok ciddi tablolar oluşabiliyor. Kalbin uzun süreli yüksek hızda atması da kalp yetersizliğine davetiye çıkarabiliyor. Kalbiniz bir anda 200—250 atımla çarpmaya başladığında veya ani duraklamaya girdiğinde durabiliyor ve ani ölüme neden olabiliyor.

Kimler Risk Altında?

İlerleyen yaştakiler, ailesinde ritim bozukluğu olanlar, kalp damar tıkanıklığı olanlar, kalp kapak hastalığı olanlar ,guatr sorunu olanlar, kansızlık sorunu olanlar, kadınlar, aşırı uyarıcı ilaç alımı veya çay, kahve tüketimi, sık ve fazla miktarda sigara ve  alkol tüketenler  şeklinde sıralayabiliriz.

Nasıl teşhis konulur?

Kalp çarpıntısının teşhisi için genellikle Ekg çekilir ve eğer gerek görülürse Ekg holter ile 24 saat takibi sağlanır; kalbin damarlarında bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için de efor testi yapılabilir.

Kalp çarpıntısı (aritmik taşikardi), nasıl tedavi edilir?

Bazı ritim problemleri ilaç tedavisi ile iyileşebilirken, bazılarının tedavisinde yakma/dondurma olarak bilinen ablasyon işlemi uygulanıyor. Ablasyon tedavisi ile ile kalp çarpıntısı ortadan kaldırılıyor ve hastalar ömür boyu ilaç kullanmaktan kurtuluyor. Kalp çarpıntısı tedavisinde çok önemli olan Ablasyon, kateter denilen uzun ince aletler yardımıyla yapılabilir. Kateter ile kasık yoluyla kalp içine ilerlenir. Kateterin kalbin neresinde olduğu x ışınları yardımıyla (floroskopi) izlenebilir. Kateterin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içi EKG kayıtları alınır ve araştırma ile çarpıntı yapan odak bulunur. Daha sonra yine kateter yardımıyla radyo frekans enerjisi verilerek bu bölge tahrip edilir ve böylece sorumlu odak ortadan kaldırılır. Ablasyon ile hastaların önemli bir kısmında bozulmuş olan kalp düzeni düzeliyor. Ritim bozukluğunun eşlik ettiği veya etmediği çarpıntılarda çeşitli ilaçlardan da faydalanılabilir.

HABER: Şeyma GÜNENÇ