KORONAVİRÜSÜ GEÇİREN KİŞİLER NASIL BESLENMELİ?

KORONAVİRÜSÜ GEÇİREN KİŞİLER NASIL BESLENMELİ?

  • KORONAVİRÜSÜ GEÇİREN KİŞİLER NASIL BESLENMELİ?
Eklenme Tarih : 2021-02-12
831 Görüntülenme

Koronavirüs hastalığını atlatan bir kişi eski hayatına dönebilmek, kuvvet kazanabilmek ve hastalıklardan korunabilmek adına beslenmesine önem vermelidir.

Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi, koronavirüsü geçirdikten sonra beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak için doğru beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Dyt. Saadet Tayşi ‘Koronavirüs ile yaşadığımız bu günlerde 3 büyük önlem olarak sıraladığımız, maske, mesafe ve hijyenin yanı sıra güçlü bir bağışıklık sisteminden de uzun bir süre bahsedildi. Korona virüsün bulaşmasını önleyen veya koruyucu olacak herhangi bir besin olmasa da,  sağlıklı beslenerek fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile bağışıklık sistemini güçlendirerek, koronavirüsü  daha hafif geçirmeyi ve korunmayı sağlayabiliriz. Devam eden pandemi sürecinde birçoğumuz koronavirüse yakalandı veya hafif olarak geçirdi.

Koronavirüsü atlatan kişilerin sağlığında ne gibi değişimler oldu?

Dyt. Tayşi Korona virüsü geçirdikten sonra bir daha geçirme olasılığını göz önünde bulundurarak bağışıklığı güçlü kılmanın önemli olduğunu ifade etti. Semptomlar her bireyde farklı oldu. Vitamin eksikleri bağışıklığımızı etkiliyor. Özellikle D vitaminini birçoğumuz yeterli miktarda alamıyor. Öncelikle kış aylarında olduğumuzdan dolayı mutlaka ihtiyacımız kadar D vitamini almalıyız. D vitamininin en iyi kaynağı güneştir. D vitamini yönünden içeriği zengin olan besinleri ise somon, alabalık, yumurta, süt, kültür mantarı şeklinde sıralayabiliriz.

Koronavirüsü geçiren bazı insanlarda yoğun ishal durumu olabiliyor ve tedavi sürecinde yoğun ilaç kullanımından sonra barsak floraları bozulabiliyor. Bu nedenle düzenli probiyotiklere sofranızda yer vermenizde büyük fayda var. Fermente edilmiş besinler doğal probiyotik kaynaklardır. Yoğurt, kefir, turşu gibi besinleri tüketmeye özen gösteriniz.

Tat alma duyusunun kayıp olması gerçekten de insanı olumsuz yönde etkilemektedir. Tat duyusundaki reseptörlerin kapanması veya iletimin azalması ile oluşan bu durumda, beslenmenizde tat almanızı uyarıcı besinlere ara ara yer verilmelidir. Özellikle ağız sağlığının korunması içinde bol sıvı tüketilmelidir.

Korona virüs enfeksiyonu sonrasında diğer dikkat çeken bir diğer sağlık problemi ise kemik ve kas ağrıları durumudur. Kemikleri ve kas iskelet sistemini güçlü tutmak için magnezyum ve kalsiyum yönünden yüksek besinleri tercih etmek önemlidir.

Halsizlik ve yorgunluğa karşı vitamin c önemli

Koronavirüs geçirenlerde devam eden halsizlik ve yorgunluk şikayeti yaşayanların demir depolarına baktırmalarını gerektiğini ifade eden Özel Hatem Hatanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi  ‘ Beslenmenizde yumurta, et , tavuk , kurubaklagillere ve aşırıya kaçmadan pekmeze yer verebilirsiniz. Mutlaka vitamin c ile desteklerseniz emilim miktarını artırırsınız. Çay ve kahve tüketimi ise sınırlandırınız. Özetleyecek olursak dengeli ve sağlıklı beslenmeyi hayatınızda sürdürebilirseniz, sadece korona virüsten değil tüm hastalıklardan korunmuş olursunuz’ ifadelerini kullandı. 

https://www.narkozhaber.com/koronavirusu-geciren-kisiler-nasil-beslenmeli.html