Karın Germe Ameliyatı

karın germe ameliyatı

Karın germe ameliyatı plastik cerrahinin temel ameliyatlarından biridir. Karın ön yüzündeki fazla olan cilt dokuları, aynı zamanda sarkmış olan dokular toparlanarak karna daha düz ve estetik görünüm kazandırırız.

Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Estetik , Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özcan Öcük , karın germe estetiği (abdominoplasti) hakkında bilgiler verdi.

Karın germe ameliyatı kimlere uygulanabilir?

Bu ameliyata karar vermemizde olmazsa olmazımız muayenedir. Muayene ettikten sonra eğer dokuların anatomik pozisyonu ve cilt yağ oranı ameliyata uygunsa, ki genel olarak uygun oluyor, bu ameliyat yapılabilir. Öncelikli olan husus hastayı muayene etmek.

Karın germe ameliyatının bir mevsimi var mıdır?

Her mevsim yapılabilen bir ameliyattır. Hava koşulları bu ameliyatın durumunu etkilemez yılın her mevsimi uygundur.

Karın germe ameliyatlarında iz kalır mı?

İç çamaşırının lastiğinin olduğu bölgede bir iz kalıyor. Bu bölgeden ameliyatımızı yapıyoruz. Karındaki fazla cilt dokusunu alıyoruz. Aynı zamanda liposuction ile şekillendiriyoruz.  İçteki kas yapılarını da ortaya toplayarak ameliyatımızı tamamlıyoruz. O nedenle iz görünmeyecektir ve iç çamaşırının olduğu bölgede kalacaktır.

karın germe estetiği

Karın germe ile birlikte kombine olarak başka ameliyatlar yapılıyor mu?

Son zamanlarda popüler olan ameliyatlar mommy makeover ameliyatları olarak geçiyor. Yani annelik estetiği. Sadece karın germe yapabildiğimiz gibi aynı zamanda meme toparlama, büyütme veya meme küçültme ameliyatlarını da bu ameliyatlarla birlikte yapabiliyoruz. Bununla birlikte basen bölgesine liposuction ameliyatı da yapılabilir. Kombine ameliyatları sık yapıyoruz ama sadece karın germe ameliyatı da tek başına yapılabilir.

Gebelik sonrası göbekte oluşan çatlaklar ilgili bir ameliyat olabilir mi?

Gebelik sonrası göbek bölgesinde oluşan çatlaklar, kadınların en çok muzdarip olduğu konulardan birisidir. Ameliyat alanımız içerisinde kalan bölgede çatlaklar varsa eğer biz onları gererek çıkarıyoruz.  Fakat ameliyat alanımızın dışında kalan bölgede olan çatlaklar varsa bunlar kalıyor ama cilt gerildiği için bu çatlaklarda silikleşerek zaman içerisinde gittikçe kayboluyor. O nedenle çatlaklar büyük oranda azalacaktır.

Son yıllarda popüler olan karın germe 360 isimli karın germe ameliyatı var.

Bu nasıl bir ameliyattır ?

Son yıllarda popüler olan karın germe yöntemi Tummy Tuck tekniğidir. Bu yöntem genellikle karın bölgesinin ön ve yanlarına hitap eder. Ameliyat sırasında hastanın yüzüstü yatırılarak sırt ve basen bölgesine liposucition işlemi ekleyince ameliyat tekniği bu şekilde adlandırılıyor. Aslında bir nevi var olan ameliyata bir ekleme yapmış oluyoruz. Bu ameliyat ile bel bölgesinde incelme daha gözle görülür ve daha estetik olmaktadır. Son zamanlarda sıklıkla bu tekniği kullanıyoruz.

 Bu ameliyatı olan kişiler işlerine ne zaman dönebilir veya ekstra bakım ihtiyacı olur mu?

Bu ameliyatlar sonrası hastalarımız yaklaşık 3-4 gün içerisinde normale dönerler. Tabi biz hastalarımız en az 10 gün dinleme öneririz. Fakat genellikle ameliyat sonrası kısa süre içerisinde hastalar kendilerini toplar ve hatta iş yerine kısa sürede dönenler de olmaktadır. Hastalarımızı ameliyat sonrası 8. Saatte yürütürüz daha sonra kısa sürede hastalarımız kendileri ayağa kalkarak kişisel ihtiyaçlarını hemen kendileri yapmaya başlar. Yeni ameliyat teknikleri, ameliyat sonrası güncel bakım yöntemleri ve etkili bir medikal tedavi ile hastalarımızı eski konforuna ulaşması çok kısa olmaktadır. Karın bölgesindeki eski görüntüde olmayacağı için hastamızın konforu kat kat daha fazla olmaktadır.

Op. Dr. Özcan ÖCÜK
Op. Dr. Özcan ÖCÜK

https://www.hatemhastanesi.com.tr/doktor/ozcan-ocuk/