ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

Yenidoğan bir bebeğin hayatının ilk yılı, büyüme ve gelişimi için kritik bir dönemdir. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişmesi için eşsiz bir besin kaynağıdır.

Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dila Tuğçe Kopan, Anne sütünün faydaları ve emzirmenin önemi hakkında bilgiler verdi.

Anne sütü her bebeğin gereksinimine göre ayarlanmış, biyolojik yararlılığı çok yüksek ideal bir doğal besindir. Anne sütü besleyicidir, temizdir, ekonomiktir ve bebeğin beslenmesi için her an hazır olarak bulunur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur.

     Anne sütünün faydaları

Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum adı verilen ilk sarı süt, bebek için çok önemli olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Dila Tuğçe Kopan ‘ Kolostrum içerdiği bağışıklığı sağlayıcı faktörler sayesinde bebeği hastalıklara karşı korur, doğal bağışıklık sağlar. Bu doğal bağışıklık sistemi; viral ve bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu birçok solunum ve sindirim sistemi hastalığından koruyucu özellik taşımaktadır.

Anne sütünün yararları konusu her gün yeni bilgiler ve veriler eklenerek güncelliğini korumaktadır. Anne sütü ile beslenmenin özellikle enfeksiyon hastalıklarını azaltıcı bilgisi bilinmekte iken artık alerji, obezite, kanser, diyabet, çölyak gibi kronik hastalıkları azaltan hatta önleyen etkileri ile ilgili kanıtlar da bildirilmektedir.

Anne sütünün bebeğe faydaları saymakla bitmez. Emzirme özellikle 6 ayda uzun sürüdüğü takdirde hem akut hem kronik otit yani orta kulak iltihabı riskini azaltır. Alt solunum yolu hastalığı ile hastaneye yatışı azaltır.

Ailede astım ve alerjiye yatkınlık öyküsü varsa anne sütünün desteklenmesi daha da önem kazanır. Çünkü yapılan çalışmalarda en az 3 ay emzirilmenin bebeği alerjiye yatkınlığının azaldığı görülmüştür. Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerin nörolojik gelişimlerinde anne sütü alımı olumlu yönde etki yapar. Ayrıcı anne sütü ani bebek ölümlerini azaltır.

Emzirme ile anne ve bebek arasında özel güçlü bir bağ kurulur

Anne emzirirken salgılanan oksitosin hormonu mutluluk hormonudur ve emziren annenin stresi azalır. Doğum sonrası kanama azalır ve kilo kaybı kolaylaşır. Bunlarla beraber emziren annenin; meme kanseri ve yumurtalık kanseri geçirme riski azalır. Emzirmek anneyi kansızlık ve kemik erimesinden korur.

Bebeğin anneyi emmesi, anne sütünü artıran eşsiz bir uyarandır.

Emziren annenin rahat ve huzurlu bir ortamda bulunması, beslenmesinin sağlıklı ve düzenli olması, bebeği kabullenmesi anne sütünü artıran başlıca unsurlardır. Annenin; protein, karbonhidrat, meyve ve sebzeden oluşan öğünler tüketmesi,  bebeği sık sık emzirmesi ile günde en az 10-12 bardak su tüketmesi ve düzenli uyuması anne sütünün artırır.

Annelere emzirmenin özendirilmesi ve bu konuda gerekli bilgilerin verilmesi başarılı bir emzirmenin ilk anahtarıdır. Emzirme konusunda alanında deneyimli bir sağlık personelinin zamanında vereceği doğru bilgiler doğrultusunda bebeklerin emzirilme süreleri artacaktır.

Anne sütü ile özellikle ilk 6 ay beslenme önerilirken emzirmenin 2 yaşına kadar devamı desteklenmelidir.

Doktorun web sayfası için https://www.hatemhastanesi.com.tr/doktor/dila-tugce-kopan/ bağlantıyı tıklayınız

Randevularınız için: https://online.hatemhastanesi.com.tr/randevu tıklayınız