Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, hastanemizde yer alan tüm bölümlerle dayanışma ve işbirliği içinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır. Hastalar, tedavi planları ile ilgili olarak uzman doktorumuz tarafından tüm ayrıntılarıyla bilgilendirilmektedir.

– Artroskopi kapalı diz,omuz , ayakbileği,elbileği,dirsek ameliyatları

– Doğuştan oluşmuş kas-iskelet sakatlıkları

– Sonradan gelişen kas iskelet  sakatlıkları

– Kemik , eklem kırık ve çıkıkları

– Bel ağrılarına neden olan kemiksel patalojiler

– Bel kemiklerinin bozukluklarına bağlı kaymalar ve eğrilikler

– el bileği , dirsek , kalça ve diz bölgesinde ki sinir sıkışmaları

– Eklem hastalıkları

– Eklem kireçlenmeleri

– Uzuv rahatsızlıkları

– Romatizmal hastalıklar

Omurga Hastalıkları ve Cerrahisi (spinal cerrahi)

En sık bilinen yönüyle omurga eğrilikleri ve kırıklar ana tedavi kısımlarını oluşturmaktadır. Genellikle yüksek enerjili yaralanmalar sonrasında gelişen omurga kırıkları, bazen de kemik erimesine veya tümör yayılımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özel Hatem Hastanesinde omurga bölgesine ait hastalıkların tanı ve tedavisi başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Artroskopik Cerrahi

Artroskopik cerrahi, eklemin bir optik kamera aracılığıyla görüntülenmesidir. Kapalı ameliyat şeklinde yapılır. Kalem şeklinde kamera ile eklem içine girilmesi ve diğer bir noktadan da yine kalem şeklinde aletlerle işlemin yapılmasıdır. En büyük avantajı cerrahi kesinin yapılmamasına bağlı hızlı iyileşme olarak söylenebilir. Özel Hatem Hastanesinde tüm artroskopik girişimler başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Artroplasti

Artroplasti, kısaca eklem endoprotez cerrahisi olarak söylenebiliir. Benzer şekilde ortalama 45-50 yaşından sonra başlayan veya daha önceki travmalara ikincil olarak ortaya çıkan kıkırdak bozulmasında da protezler kullanılmaktadır. Genel olarak diz ve kalça protez ameliyatları daha çok yapılsa da, omuz, dirsek, ayak bileği, el bileği ve parmak protezleri de vardır. Özel Hatem Hastanesinde bu ameliyatlar  başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Kas-İskelet Sistemine Ait Tümörler

Kas-iskelet sistemine ait tümörlerin tanı, tedavi ve takibi de kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Tümörle ilgili , iyi huylu ve kötü huylu kelimeler ise, yayılım yapma, ilgili yapıyı bozma yeteneğinin olup olmamasına göre söylenmektedir. Esas olarak kas-iskelet sistemi tümörleri yumuşak doku ve kemik tümörleri olarak, ikiye ayrılabilir. Cerrahi tedaviye ilave olarak, ilaç ve ışın tedavisi de zaman zaman tedavilere eklenmektedir.

Pediatrik Ortopedi (Çocuk Ortopedisi)

Çocukların doğumsal kalça çıkığı , çarpık ayak , serebral paralizi(doğum sırasında ya da doğum sonrası herhangi bir nedenle beynin hasar görmesi sonucu oluşan motor ve bazı durumlarda mental bozukluk), doğumsal deformiteler , düz tabanlık , tümörler , gelişimsel bozukluklar ve kırıklarının takip ve tedavisini kapsar. Özel hatem hastanesinde bu problemlere yönelik gerektiğinde uygun ameliyatlar ve takibi başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

El Cerrahisi-Mikrocerrahi

El cerrahisi-mikrocerrahi, parmak ucundan, omuz bölgesine kadar olan kısmı içermektedir denebilir. El-omuz arasındaki bölgenin tüm kas-iskelet sistemi yaralanmaları ilgi alanındadır. Bu bölgedeki kemik kırıklarından, sinir sıkışmalarına, tendon-kas kopmalarına kadar bir çok örnek verilebilir. Özel Hatem Hastanesinde el cerrahisi ve mikrocerrahinin tüm imkânlarından diğer branşlarla ortak girişimler sayesinde  yararlanmak mümkündür.

Spor Hekimliği

Sporculara ait kas-iskelet sistemi yaralanmalarıyla uğraşan alt bölüm olarak söylenebilir. Sporcular, ancak doğru tanı, tedavi ve hızlı bir rehabilitasyon programıyla tekrar spora dönebilirler. Burada en kritik sorun spora dönüş süresinin kısaltılmasıdır.Özel hatem hastanesinin tecrübeli doktorları tarafından spor yaralanmalarına bağlı rahatsızlıklar , başarılı cerrahi girişimlerle , kısa sürede etkin biçimde çözülmektedir.

Bölümdeki Doktorlarımız

Acil Durumlar

Tıbbi ihtiyacınız olduğu tüm durumlarda 7/24 arayabilirsiniz.

Çalışma Takvimi

Pazartesi-Cuma 08.00 – 17:00
Cumartesi 08.00 – 12.00 
Pazar : Kapalı